wtorek, 4 lutego 2014

„REAGUJEMY – przeciwko przemocy domowej”

      
Wczoraj na Placu Chrobrego odbył się  happening „Rzeźba przeciwko przemocy”organizowany przez Fundację Pozytywnych Zmian, promujący inaugurację MAPY „REAGUJEMY – przeciwko przemocy domowej”.

Happening polegał na stworzeniu przez kilkanaście osób „rzeźby”. Uczestniczki
i uczestnicy wydarzenia trzymali w rękach informacje z danymi dotyczącymi zjawiska przemocy domowej. Całość zwracała uwagę na problem tego rodzaju przemocy
i promowała MAPĘ „REAGUJEMY – przeciwko przemocy domowej”.


Natomiast 6 lutego w Coffee Inn przy 
ul. Cieszyńskiej 7 w Bielsku-Białej o godzinie 18.00 bardziej szczegółowo zaprezentujemy mapę, przybliżymy założenia akcji oraz dostępne będą plakaty i ulotki informacyjne.
Mapa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu ofiara przemocy szybko i w dostępny sposób uzyska informacje, gdzie w swojej miejscowości może uzyskać pomoc.
Po kliknięciu w nazwę danej gminy pojawią się  adresy placówek, komisariatów policji
i organizacji pozarządowych, do których można zwrócić się o pomoc. Znajdą się tam również wszystkie dokumenty gmin z tego zakresu.
Mapa powstała w ramach projektu realizowanego od lipca 2013 roku przez Fundację Pozytywnych Zmian pn.:  „REAGUJEMY – przeciwko przemocy”.
Projekt "REAGUJEMY – przeciwko przemocy - monitoring 167 gmin województwa śląskiego pod kątem praktyk instytucji publicznych w zakresie pomocy kobietom-ofiarom przemocy oraz realizacji zadań wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”, Fundacja Pozytywnych Zmian  realizuje w ramach programu Demokracja w Działaniu Fundacji im. Stefana Batorego.
Zgodnie z „ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” przemoc w rodzinie to  umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny,
w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Statystyki dotyczące przemocy w rodzinie są bardzo różne. W Polsce co 7 minut zgłaszany jest na policję fakt przemocy w rodzinie, a sama policja podaje liczbę 76993 ofiar przemocy
w 2012 roku. To jednak tylko zdarzenia zgłoszone i zarejestrowane na wypełnionych formularzach niebieskiej karty. Statystyki urzędowe podają tylko przypadki, w których interweniowały ich placówki.
Dane dotyczące przemocy wobec kobiet są zatrważające. Według badań przeprowadzonych przez prof. Beatę Gruszczyńską z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego rocznie w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza 800 tys. kobiet, zaś 150 ginie w wyniku tzw. nieporozumień domowych.
Statystyki nie są więc jednolite i stanowią wierzchołek góry lodowej. Rzeczywisty wymiar przemocy jest nieznany, ponieważ istnieje ogromna liczba nieujawnionych przypadków.

Od przemocy można się uwolnić!
Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie,  że jesteś ofiarą przemocy.
Krok drugi to zrozumienie, że to sprawca przemocy a nie ofiara  ponosi odpowiedzialność.
Krok trzeci to szukanie pomocy, informacji i wsparcia. Na tym etapie swoje zastosowanie ma MAPA „REAGUJEMY – przeciwko przemocy domowej”.
Ofiary często nie wiedzą, gdzie i do kogo mogą się zwrócić i jaką pomoc powinny uzyskać. Dzięki naszej mapie osoby z województwa śląskiego dowiedzą się, gdzie znaleźć pomoc
w swojej okolicy. W jednym miejscu znajdą wszystkie potrzebne informacje dla danej miejscowości. Osoba potrzebująca pomocy nie będzie musiała przeszukiwać często zawiłych stron internetowych i biuletynów informacji publicznej gmin.

Mapa zawiera podstawowe informacje, które wciąż uzupełniamy. Zwracamy się również do wszystkich osób, które posiadają informacje o dodatkowych miejscach/formach pomocy, które nie znajdują się na naszej mapie – prosimy o kontakt w celu jej uzupełnienia.

Osoby do kontaktu:
Alina Kula, tel. 695176240
Anna Chęć, tel. 608500024

Fundacja Pozytywnych Zmian zaprasza!





0 komentarze:

Blogger Template by Clairvo